There will again be three Regional Programming Contests in 2019.

East

  • date: Saturday April 27th, 2019
  • time:11:00 am until 2:00 pm
  • place: Queens University
  • venue: Ellis Hall, Room 321

West

  • date: Saturday April 27th, 2019
  • time:11:00 am until 2:00 pm
  • place: Western University
  • venue: Middlesex College
  • Directions

Centre

  • date: Saturday April 27th, 2019
  • time:11:00 am until 2:00 pm
  • place: York University.
  • directions

Registration for the Semifinals are now open If you are a convenor from a boardwide contest or a staff advisor from a team participating, please complete the online registration form on or before Saturday April 6 (or as soon as you can).
The confirmation page will contain your invoice which you can print. It also contains the address of David Stermole, to whom you should send the cheque of $80 per team.

The number of teams that can be sent from each board is determined by the following formula: three teams for the first ten secondary schools in the board or part thereof, and then one team for every ten secondary schools in the board or part thereof, after the first ten. Click here to determine the number of teams that can be sent from each board in Ontario.

To try to encourage the participation of young women and people of other under-represented genders, school boards can send, in addition to the number of teams determined above, one team for every 25 secondary schools in the board, or part thereof composed of females and other under-represented genders.

All staff advisors and student participants should read the Contest Rules before participating in the contest. Send all questions and concerns to ECOO-CS President.

The entry fee for the Regional contest is $80 for each team that participates. Although the host Universities shoulder most of the cost of the contest, the fee helps with the cost of prizes and other incidentals for both the Regional and the Final contests.


Semifinalists in 2019
List of teams who will compete in Kingston in 2019
SchoolCityBoard
Bayridge S.S. KingstonLimestone
Brockville Collegiate Institute Team 1BrockvilleUCDSB
Brockville Collegiate Institute Team 2BrockvilleUCDSB
Earl Of March KanataOCDSB
Eastside Ss Team 1BellevilleHPEDSB
Eastside Ss Team 2BellevilleHPEDSB
Eastside Ss Team FBellevilleHPEDSB
Frontenac Secondary School KingstonLDSB
Glebe Collegiate Institute Team 1OttawaOttawa Carleton District School Board
Holy Cross Catholic Secondary School KingstonAlgonquin Lakeshore Catholic DSB
Holy Trinity Catholic High School Team 1OttawaOttawa Catholic School Board
Lisgar Collegiate Institute Team 2OttawaOCDSB
Lisgar Collegiate Institute Team FOttawaOCDSB
Lisgar Collegiate Team 1OttawaOCDSB
Nepean High School Team 1OttawaOttawa Carleton District School Board
Nepean High School Team FOttawaOttawa Carleton District School Board
Prince Edward Collegiate Institute PictonHastings & Prince Edward District
Sacred Heart Catholic High School Team 1OttawaOttawa Catholic School Board
St TheresaBellevilleALCDSB
St. Francis Xavier C.H.S. team 1OttawaOttawa Catholic School Board
St. Patricks CHS team 1OttawaOttawa Catholic School Board
St. Peter Catholic High School team 1OttawaOttawa Catholic School Board
Trinity College School Team 1Port HopeIndependent Schools
Trinity College School Team 2Port HopeIndependent Schools
(24 teams)
List of teams who will compete in London in 2019
SchoolCityBoard
A. B. Lucas Secondary School LondonThames Valley DSB
Beamsville District Secondary School Team 1BeamsvilleDSBN
Beamsville District Secondary School Team 2BeamsvilleDSBN
Bishop Ryan HamiltonHamilton Wentworth Catholic District School Board
Cameron Heights Team 1KitchenerWRDSB
Cameron Heights Team FKitchenerWRDSB
Centennial Cvi Team 1GuelphUGDSB
Centennial Cvi Team 2GuelphUGDSB
Guelph Cvi GuelphUpper Grand District School Board
John F. Ross C.V.I. GuelphUGDSB
London Central Secondary School Team 1Thames Valley
London Central Secondary School Team FLondon OntarioThames Valley
Medway High School Team 1Arva/londonTVDSB
Medway High School Team 2Arva/londonTVDSB
Mother Teresa Secondary Team 2LondonLondno District Catholic School Board
Oakridge Ss LondonThames Valley DSB
Resurrection Css KitchenerWaterloo Catholic District School Board
Sir John A. Macdonald S.S. team 1WaterlooWRDSB
Sir John A. Macdonald S.S. team 2WaterlooWRDSB
Sir John A. Macdonald S.S. team FWaterlooWRDSB
St Thomas Aquinas Team 1LondonLDCSB.
St Thomas Aquinas Team FLondonLDCSB.
Vincent Massey Team 1WindsorGreater Essex County District School Board
Vincent Massey Team 2WindsorGreater Essex County District School Board
Vincent Massey Team FWindsorGreater Essex County District School Board
Waterloo Collegiate Institute WaterlooWaterloo Region School Board
Westminster Secondary School LondonThames Valley District School Board
(27 teams)
List of teams who will compete in Toronto 2019
SchoolCityBoard
Ambrozic Team 1BramptonDPCDSB
Anderson C.V.I. team 1WhitbyDurham District School Board
Bayview Secondary School Team FRichmond HillYork Region District School Board
Brooklin High School BrooklinDurham District School Board
Cardinal Newman Catholic Secondary School Team FStoney Creek/hamiltonHWCDSB
Cardinal Newman Team 2Hamilton/stoney CreekHWCDSB
Don Mills Ci, Team 1TorontoToronto DSB
Don Mills Ci, Team 2TorontoToronto DSB
Erindale Secondary MississaugaPeel District School Board
Glenforest Secondary School Team 1MississaugaPeel District School Board
Glenforest Secondary School Team FMississaugaPeel District School Board
Holy Name Of Mary Team FBramptonDPCDSB
Iroquois Ridge High School Team 1OakvilleHalton DSB
Iroquois Ridge High School Team FOakvilleHalton DSB
John Fraser Secondary Team 1MississaugaPeel District School Board
John Fraser Secondary Team FMississaugaPeel District School Board
Jean Vanier C.S.S team FMiltonHalton Catholic District School Board
London Central Secondary School Team 1London OntarioThames Valley
Marc Garneau Ci, Team 1TorontoToronto DSB
Marc Garneau Ci, Team 2TorontoToronto DSB
Marc Garneau Ci, Team FTorontoToronto DSB
Marcellinus Team 1MississaugaDPCDSB
Marcellinus Team 2MississaugaDPCDSB
Markville Secondary School Team 1MarkhamYork Region District School Board
North Park Secondary School BramptonPeel District School Board
North Toronto Ci, Team 2TorontoToronto DSB
North Toronto Ci, Team FTorontoToronto DSB
Northern Ss, Team 2TorontoToronto DSB
Notre Dame Catholic Secondary School BurlingtonHalton Catholic DSB
Oakville Trafalgar High School (oths) OakvilleHalton District School Board (HDSB)
Orchard Park Stoney CreekHWDSB
Pickering High School AjaxDurham District School Board
Pierre Elliott Trudeau Team 1MarkhamYRDSB
Pierre Elliott Trudeau Team 2MarkhamYRDSB
Richmond Hill High School Team 1Richmond HillYork Region District School Board
Richmond Hill High School Team 2Richmond HillYork Region District School Board
Richmond Hill High School Team FRichmond HillYork Region District School Board
Richview Ci, Team FTorontoToronto DSB
Stephen Lewis Secondary School MississaugaPeel District School Board
Sacred Heart Chs Team 1NewmarketYork Catholic District School Board
Sacred Heart Catholic High School Team 2NewmarketYork Catholic District School Board
Sir John A. Macdonald CI, team 1TorontoToronto DSB
St. Clements School team 1FTorontoIndependent
St. Clements School team 2FTorontoIndependent
St. Ignatius of Loyola CSS OakvilleHalton Catholic District School Board
St. Joan of Arc MississaugaDPCDSB
St. Joseph team 1MississaugaDPCDSB
St. Thomas Aquinas OakvilleHalton Catholic District School Board
Stephen Lewis Secondary School ThornhillYRDSB
The Woodlands Secondary School MississaugaPeel District School Board
University Of Toronto Schools Team 1TorontoIndependent
University Of Toronto Schools Team 2TorontoIndependent
Upper Canada College TorontoIndependent
Ursula Franklin Academy, Team FTorontoToronto DSB
Uxbridge Secondary Team 1UxbridgeDDSB
Victoria Park Ci, Team 1TorontoToronto DSB
Victoria Park Ci, Team 2TorontoToronto DSB
Westdale HamiltonHWDSB
Westmount Team 1HamiltonHWDSB
Westmount Team 2HamiltonHWDSB
Westmount Team FHamiltonHWDSB
White Oaks Secondary School Team 1OakvilleHalton District School Board
White Oaks Secondary School Team 2OakvilleHalton District School Board
Woburn Ci, Team 1TorontoToronto DSB
York Mills Ci, Team 1TorontoToronto DSB
​william Lyon Mackenzie Ci, Team 1TorontoToronto DSB
​william Lyon Mackenzie Ci, Team 2TorontoToronto DSB
​william Lyon Mackenzie Ci, Team FTorontoToronto DSB
(68 teams)